top of page
sakakgerme.png

Şakak Germe 

Şakak bölgesi, göz çevresi ile ilgili olan şikayetlerin bir kısmı İlerleyen yaşa ek olarak birçok faktöre bağlı olarak şakak bölgesinde deformiteler 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlayabilmektedir.

  • Şakak derisi gevşer ve sarkmalar oluşur. 

  • Üst göz kapağındaki deri fazlalıklarının şakak bölgesine uzanması

  • Kaş kenarlarında düşüklük

  • Şakak bölgesinde yağ kaybına bağlı çöküklük

  • Tüm bu sorunların çözümü şakak germe ameliyatı ile mümkündür.

Şakak germe ameliyatı için iyi bir aday mıyım?
Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık probleminizin olmaması ve gerçekçi beklentileriniz olması esastır. Şakak germe girişimiyle elde edilebilecek sonuçların sınırlı olabileceğini anlamak önemlidir. Cilt yapısı, etnik özellikler, deri elastikiyeti, yüz kemik yapısı gibi sonucu etkileyecek etmenler ameliyattan önce irdelenmelidir. Bu girişim seksenli yaşlarda yapılabileceği gibi bazen otuzlu yaşlarda bile gerekmektedir. Şakak germe daha iyi, daha sağlıklı ve daha genç görünmenize yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası gözlemlediğimiz olumlu sonuç ise kişinin kendine olan güvenindeki artıştır.
Şakak germe ameliyatına karar vermeden önce, plastik cerrahınızla yüz germe, yağ enjeksiyonu veya üst göz kapağı estetiği gibi ilave girişimler gerekip gerekmediğini tartışabilirsiniz.

Ameliyata karar vermek
Uzman ve deneyimli bir plastik cerrah seçmeniz çok önemlidir. İlk muayenede plastik cerrahınız yüz bölgelerinizi ayrı ayrı değerlendirecek, cilt yapısını, cilt renginizi ve elastik özelliklerini belirleyecektir. Çekilecek fotoğraflar daha sonra plastik cerrahınızın üzerinde çalışmasına yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyon, sigara alışkanlığı, nedbeye yatkınlığınız, pıhtılaşma özellikleri gibi risk faktörleriniz sorgulanacaktır. Cerrahınız tıbbi özgeçmişinizi soracak ve ruhsal ve psikolojik yapınız hakkında fikir sahibi olmaya çalışacaktır. Ameliyatın başarıyla sonuçlanabilmesi için gerçekçi beklentilere sahip olmak şart olduğundan, plastik cerrahınız size uygulayacağı girişim ve beklentileri konusunda açıklamalarda bulunacaktır.
Ameliyat kararını aldığınızda ve uygulanacak tekniklere plastik cerrahınızla birlikte karar verdiğinizde size anestezi tekniği, ilave diğer girişimler, ameliyatın getirecekleri ve riskleri, hangi hastanede yapılacağı ve bütçesi konusunda bilgi verilecektir.

Ameliyat
Şakak germe ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılabilen, 30 dakika ila 60 dakikada tamamlanan bir ameliyattır. Şakakların saç bölgesinde açılan mini kesilerden girilerek şakak derisi yukarı doğru çekilir ve fazla deri çıkarılır. Sonrasında kesiler kapatılır.
Şakak, üst göz kapağı ve kaşlar içine geçmiş estetik ünitelerdir. Şakak estetiği genellikle göz çevresi estetiği kapsamında değerlendirilen uygulamalardan biridir. Şakaktaki deformasyona, üst göz kapağında cilt fazlalığı eşlik ediyorsa şakak estetiğine göz kapağı estetiği de eklenmelidir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası hafif bir ağrı ortaya çıkabilirse de bu ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Bir miktar şişlik ve morluk oluşması normaldir ve soğuk kompres uygulamalarıyla en aza indirilir. Plastik cerrahınız size başınızı yüksekte tutmanızı, aktivitelerinizi kısıtlamanızı önerecektir ve her türlü yakınmanızı bildirmenizi isteyecektir. Şakak germe ameliyatları çok sayıda yapılmasına karşın her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı riskler de taşımaktadır.
Ameliyatlardan sonra dikişler 7 ila 10 gün içinde uzaklaştırılır. Ameliyat sonrası ailenin ve arkadaşların desteği yardımcı olacaktır.
İyileşme 2-3 haftada tamamlanırsa da kişi 10 gün içinde işine dönebilir. İzler belirli süreler sonrasında olgunlaşarak belirsiz hale gelir. Yaşlanmanın ameliyattan sonraki yaşamınızda da devam ettiği akılda tutulmalıdır.
Yüzdeki estetik cerrahi uygulamaları özgüveninizi tekrar kazanmanızda ve yüzünüzdeki erken yaşlanma bulgularını düzeltmede yardımcı olacaktır.
Sağlık sigortaları yalnızca estetik amaçlı yapılan girişimleri karşılamamaktadır. Genetik deformiteler ya da yaralanma ile yüzde oluşan sekellere yönelik ameliyatlar ise kısmen ya da tümüyle sağlık sigortalarınca karşılanabilir.
Daha önce yüz, göz çevresi ve boyun bölgelerine yönelik estetik ameliyatı geçiren ancak mutsuz olan hastalarımız da üzülmesinler. Her zaman daha iyiye götürecek rötuşlar ya da kapsamlı girişimler yeniden yapılabilir. Yaşlanan yüzlerde ikinci hatta üçüncü kez germe işlemleri de tüm dünyada küçümsenmeyecek sayılarda yapılmaya devam etmektedir.

bottom of page