top of page
hasan-kutukoglu-meme-kucultme-ameliyati2

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Şayet memelerinizin büyüklüğü aktivitelerinizi etkiliyor ve sizi rahatsız ediyorsa, sütyen askılarınız omuzlarınızı kesiyorsa vakit kaybetmeden bize başvurunuz.

Ameliyattan önce mevcut meme dokunuzun durumunu bir meme uzmanı ve radyolog ile birlikte ortaklaşa değerlendiriyoruz. Hem meme küçültmelerde hem de dikleştirmelerde “vertikal mamoplasti” tekniğini kullanıyoruz.

Çoğu zaman ameliyattan sonra evinize gidebilir ve birkaç gün içinde işinize dönebilirsiniz.

 

Meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

  • Şayet aşağıdaki yakınmalardan birine sahipseniz estetik meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz

  • Genel vücut yapınıza göre göğüsleriniz büyük ise

  • Meme başlarının aşağıya baktığı ağır ve sarkık göğüsleriniz varsa

  • Bir göğsünüz diğerinden büyük ise

  • Memelerinizin ağır olmasından dolayı sırt, boyun ve omuz ağrılarınız varsa

  • Göğüs altında pişik gibi cilt sorunları başlamışsa

  • Sütyen askılarınız omuzlarda derin izler bırakıyor ise

  • Memeleriniz büyük ve ağır olduğu için günlük yaşantınız kısıtlanıyorsa

  • Göğüsleriniz büyük olduğundan dolayı kendinizle barışık değilseniz.

 

Ameliyata karar vermek

Meme küçültme ameliyatları meme büyümesi tamamlandıktan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir. Süt veren hanımlarda meme küçültme ameliyatı için beklenilmelidir. Eğer hamile kalıp bebek emzirmeyi planlıyorsanız plastik cerrahınıza bunu bildirmelisiniz.

Yaşınıza göre ve ailenizde meme hastalığı varsa ameliyattan önce mamografik bir tetkik gerekli olabilir. Meme küçültme ameliyatları meme kanseri riskini arttırmazlar.

Ameliyattan önce plastik cerrahınız sizin tıbbi özgeçmişinizi, aldığınız ilaçları, geçirdiğiniz ameliyatları soracak, meme hastalığı ve alerjiniz olup olmadığını sorgulayacaktır. Genellikle özel sağlık sigortaları estetik meme ameliyatlarını karşılamamaktadır.

 

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Kabul görmüş meme küçültme yöntemi 4 ana başlıkta toplanabilir; liposuction – yağ emme – yöntemi ile yağlı dokudan zengin memeleri bir dereceye kadar küçültmek mümkündür. İkinci yöntem meme başı çevresinden yapılabilir, ancak bu yöntemde elde edilen meme şekli daha basık ve yayvan olmaktadır. Üçüncü yöntem meme başı çevresinde bir dikiş hattı ile memenin altında ve meme altı oluğunda uzanan ters T şeklinde bir dikişle yapılan yöntemidir. Bizim de sık olarak önerdiğimiz son yöntem ise meme başı ve onun altında dik olarak devam eden bir dikiş hattı ile yapılan küçültme ameliyatıdır.

Ameliyat günü ya da ertesi günü evinize dönebilirsiniz, iş hayatınıza üç dört gün içinde dönebilir, birkaç hafta içinde spora başlayabilirsiniz.

 

Ameliyat sonrası

Ameliyat izleri aylar içinde solmakta ve yıllar içinde oldukça silinmektedir. Meme küçültme ameliyatlarından sonra simetri mükemmel olmayabilir ve meme başlarının yükseklikleri çok az farklı olabilir. Ameliyattan altı ay sonra herhangi bir zamanda küçük düzeltmeler basitçe yapılabilir.

Estetik meme küçültme ameliyatınızdan sonra daha dik, küçük ve dolgun göğüslere kavuşursunuz. Spor yaparken ve günlük aktiviteleriniz esnasında çok daha rahat olursunuz.

bottom of page