top of page
gogus.png

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme büyütme, asimetrik, yeterince gelişmemiş ya da süt verme sonrası dolgunluklarını kaybetmiş memelerde yapılan ve her iki memeyi simetrik olacak şekilde büyütme işlemidir.

Memeleriniz gelişme dönemi sonrası arzu ettiğiniz büyüklükte olmayabilir. Bir memeniz diğerine oranla daha az gelişmiş olabilir. Geçmişte memelerinizden memnun olabilirsiniz ancak şimdi farklı göründüklerini düşünebilirsiniz. Çok kilo verdiyseniz, çocuk emzirdiyseniz ya da yaşlanmanın sonucu olarak memeleriniz dolgunluklarını kaybetmiş ve şekilleri değişmiş olabilir. İşte bütün bu durumlarda, meme protezleri ile büyütme ameliyatları, memelerinizin şekil ve ölçülerini düzeltilmesini sağlayacaktır.

 

Güzel meme nasıl olmalıdır?

Nasıl ki bir kıyafet herkeste aynı güzellikte durmuyor ise aynı şekilde bir protez de herkeste farklı duracaktır. Size yakışacak protezin seçimini yapacağımız detaylı muayene sonrasında beraber karar vereceğiz.

Ameliyat sonrasında doğal bir memeye sahip olabilmek için kullanılacak teknik ve protezin seçimi göğüs yapınıza, göğüs kafesinize, omuz genişliğinize, meme başlarının yerleşimine ve yumuşak doku kalınlığına göre yapılmalıdır. Deri yapınız, mevcut meme dokunuzun durumu, meme başının şekli, göğüs kası ve gücü, yaşam ve sporla ilgili alışkanlıklarınız da size uygun tekniğin belirlenmesinde önemlidir.

 

Meme büyütme ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Şayet aşağıdaki yakınmalardan birine sahipseniz estetik meme büyütme ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz;

  1. Memelerinizin küçük olduğundan yakınıyorsanız,

  2. Kalçalarınıza iyi oturan kıyafetler göğüs bölgenizi için çok küçük kalıyorsa,

  3. Bikini ve spor kıyafetler giymekten sıkıntı duyuyorsanız,

  4. Çocuk doğurduktan sonra memeleriniz dolgunluklarını kaybetmiş ve küçülmüşlerse,

  5. Kilo vermek memelerinizin şekil ve büyüklüğünü değiştirdiyse,

  6. Bir göğsünüz diğerine göre bariz olarak küçük ise.

 

Ne Tip Bir Protez Kullanılmalı?

Protezler içeriklerine, şekillerine ve yüzey özelliklerine göre çeşitlilik gösterir. İçi serumla dolu olan ya da silikon gel ile dolu protezler yaygın olarak kullanılmaktadır. Geometrik şekilleri yuvarlak ya da anatomik (damla) olabilir. Meme protezlerinin yüzeyleri düz ya da pütürlü olabilir. Her bir özelliğin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Sizin için en uygun protezi seçerken plastik cerrahınız sizin anatomik yapınız ve mevcut meme şeklinizi göz önünde bulunduracak ve sizin de isteklerinizi dikkate alacaktır.

 

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Protez meme dokusunun/göğüs kasının arkasına meme başı çevresindeki veya meme altından yapılan bir kesiden konulur. Ameliyattan sonra küçük bir pansuman yapılır ve sutyen giydirilir. Aynı gün eve dönmek mümkündür. İki üç gün içinde işinize dönebilir, 1 ay sonrasında ise tüm sportif aktivitelere katılabilirsiniz.

 

Ameliyat Sonrası

Ameliyat öncesi ve takip eden 3 hafta boyunca kanama arttırıcı etkisi nedeni ile Aspirin içerikli ilaçlar ve yeşil çay alınmamalıdır. Protezi göğüs kası altına yerleştirilmiş olan hastalar ameliyat sonrasındaki ilk 1 ay içerisinde ağır spor yapması uygun değildir.

Ameliyat sonrası riskler nelerdir?

Plastik cerrahınızın seçimi çok önemlidir. Deneyimli bir plastik cerrah ve modern donanımlı hastanelerde yapılan meme büyütme ameliyatlarından sonra kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme ya da asimetri çok nadirdir.

Vücudumuza giren tüm yabancı maddelere karşı vücudumuz bir reaksiyon gösterir ve bunu vücuttan sınırlamaya, ayırmaya çalışır. Konulan protezler de bir yabancı madde olduğu için vücut bunun etrafında bir kılıf (kapsül) oluşturur. Kapsülün oluşumu tamamen doğal bir süreç olmakla beraber bazı hastalarda, protezlere karşı reaksiyon daha fazla olabilir ve bu kapsül oluşumu daha şiddetli olabilir. Bu gibi durumlarda göğüste sertleşme, kapsülde kalınlaşma olmasına kapsülün kontrakte olması denir. Bu durumda kapsülün gevşetilmesi veya protezin değiştirilmesi ya da çıkarılması söz konusu olabilir.

bottom of page