top of page
kepce-kulak.png

Kepçe Kulak Estetiği

KEPÇE KULAK

Kulakta sık görülen estetik bozukluk, halk arasında “kepçe kulak” diye adlandırılan, kıkırdakların zayıflığı nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve kulağın yana doğru açılı durduğu şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak dışında,ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır.Kulak estetiğinde bir diğer problem kulak memesinin küpe kullanımı ile zamanla yırtılması veya sarkarak göze hoş görünmemesidir.
Kepçe kulak doğuştan olan, ailesel olarak gelişen bir durumdur. Herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Okul çağındaki çocukların arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum okul başarılarını ve ilişkilerini ciddi oranda etkiler. Aileleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra doktor kontrolünde kulaklara bir elastik bandaj bir kaç ay süre ile uygulanabilir. Sonuç bazen başarılı olur ve ilerde ameliyat olmasına gerek kalmaz. En iyi tedavi zamanı ise 6 yaşında cerrahi olarak düzeltilmesidir. Çünkü okula başladığı zaman alay konusu olmadan ve kulaklar 4-5 yaşlarında gelişimini tamamladığı için 6 yaşında ameliyat olmaları daha uygundur. Erişkinlerde de kolaylıkla kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabilir.

AMELİYAT

Kepçe kulak ameliyatı, son derece kolay bir ameliyattır. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen günlük bir cerrahi işlemdir. Kulak arkasından yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir.Ameliyat süresi 45-90 dakikadır. Ameliyat sonrası kulak bandını 1hafta takmak gerekir. Kesiler kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez. İyileşme 7-10 gün içinde tamamlanır. Kulak memesinde oluşan yırtılma ve deliklerin genişlemesi yada sarkması yine lokal anestezi ile kolayca düzeltilebilir.
Temel olarak bu ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve acısız olmasına karşılık yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan kolay bir ameliyattır. Düzeltme ameliyatı çocuklarda mutlaka okula başlamadan yani 5-6 yaş civarında yapılmalıdır. Çünkü okul da arkadaşlarına alay konusu olmakta bu da psikolojik bozukluğun derinleşmesine en azından çocuğun aklında bile yokken kepçe kulaklarının farkına varmaktadır. Erişkin yaşlarda da bu ameliyatın yapılmasında sakınca yoktur. Temel olarak bu ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve acısız olmasına karşılık yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan kolay bir ameliyattır.

bottom of page