top of page
karın_germe.png

Karın germe ameliyatı nedir?

Karın bölgesi özellikle kadınlarda doğumlardan sonra ve kilo alıp vermelerle en hızlı bozulan bölgelerden birisidir. Doğumlardan sonra karın cildini gevşer, çatlaklar oluşur, karın kaslarında gevşeme meydana gelir. Karın bölgesinde oluşan bu tür sorunların çözümü için karın germe işlemi uygulanabilir. Karın germe işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları onarılır. Hastanın karnının durumuna göre tam karın germe, mini karın germe işlemleri yapılabilir.

 

Karın germe işlemi için iyi bir aday mıyım?

Tam karın germe işlemi sıklıkla doğum yapmış ya da aşırı kilo alıp vermiş kişilere uygulanır. Eğer hastanın göbek deliğinin üstünde deri fazlası varsa ve oturduğu sırada göbek deliğinin altında eliyle tutabileceği bir kat oluşuyorsa tam karın germe için uygun bir aday demektir. Deri ve yağ fazlası sadece göbek altında toplanmışsa mini karın germe yapılır.

 

Ameliyata karar vermek

Uygulanacak cerrahi girişim ister fonksiyonel isterse kozmetik amaçlı olsun plastik cerrahınızın seçimi çok önemlidir. Hasta aynı zamanda ameliyat öncesi ve sonrası plastik cerrahının uyarılarını titizlikle uymalıdır.

Ameliyat öncesi muayenede mevcut cilt fazlalıkları ve karın kaslarının durumuna bakılacak ve isteklerinizle yönelik sorular sorulacaktır. Plastik cerrahınız size uygulanacağı abdomnioplastiden beklentisinin ne olduğunu açıklayacak ve tıbbi özgeçmişinizi sorgulayacaktır. Yaşınız, cildinizin yapısı, ırk özellikleriniz ve alışkanlıklarınız (diyet, sigara kullanımı) önemli faktörler olacaktır. Dahası, bu ilk muayenede başarılı bir sonuç için sizinle plastik cerrahınız arasında dürüstlüğe dayalı bir bilgi alış verişi sağlanacaktır.

Size uygulanacak girişim planlandıktan sonra cerrahınız size anestezi, hastane ve ameliyatın bütçesi konusunda bilgi verecek, ameliyatın risklerini anlatacaktır.

 

Ameliyat öncesi

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, karın germe ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde sigarayı kesmek, son 1 hafta da aspirin ve benzeri kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve bitkisel ürünleri kullanmayı bırakmanız gerekmektedir.

Ameliyat

Karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatın süresini yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 saat sürmektedir.
Tam karın germe işleminde ilk önce tüm karın ve bel bölgesine liposuction uygulanır. Sonrasında karın alt tarafında bikini altında kalacak şekilde uzun bir kesi yapılır. Sonrasında sırasıyla;
Göbek deliği altında kalan cildin tamamı alınır ve ciltteki sarkıklık sorunu engellenir.
Gevşemiş karın kaslarının dikişler ile tekrar sıkılaştırılması sağlanarak karında yarattığı şişkinlik düzeltilip, bel oyuntusu belirginleştirilir.
Yeni bir göbek deliği yaratılarak göbek deliği dikey ve genç bir görünüm almış olur.

Ameliyat bitiminde kasık bölgelerine dren takılır, göbek deliği ve alt karın bölgesine pansumanlar yapılır ve korse giydirilir. Ameliyat süresi uzamış hastalarda idrar sondası takılır.

Mini karın germe ameliyatları ise cilt fazlası sadece göbek altında olan, göbek üstünde yığılması olmayan ya da çok az olan hastalarda uygulanır. Karın alt kısımda, tam karın germeye göre çok daha kısa olacak şekilde bir iz bırakılarak göbek altında kalan cilt kaldırılır ve fazlası çıkartılır.

 

Ameliyat sonrası

Karın germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir. Ameliyat esnasında ve sonrasında yapılan ağrı kesiciler ile ameliyat sonrası süreç büyük rahatsızlık vermeden geçmektedir. Ertesi gün bir miktar ağrı ortaya çıksa da, hastaların esas şikayeti ağrıdan çok karın germenin yol açtığı gerginlikten kaynaklanmaktadır.

Hasta ameliyattan 2-3 saat sonra beslenir ve ayağa kaldırılır. İlk günler karındaki gerginlik hissine bağlı olarak öne eğik yürümeleri gerekebilir. Ertesi sabah var ise hastanın idrar sondası alınır ve reçetesi verilerek hasta taburcu edilir. Gerekirse drenler birkaç gün daha yerinde bırakılır.

Ameliyattan bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Ameliyattan sonra 2. Haftada tempolu yürüyüşlere başlanabilir, üç hafta sonra karın hareketleri dışında spora başlanılabilir. Sınırlama olmadan spora başlamak için ameliyattan sonra geçmesi gereken süre 6 haftadır.

 

Ameliyat sonrası gebelik

Karın germe ameliyatı gebelik ile ilgili hiçbir risk oluşturmamaktadır. Bu ameliyatı geçiren hastalarımız, hiç ameliyat olmamış anne adaylarından farksız bir şekilde gebe kalabilir. Burada akılda kalması gereken ise ameliyat sonrası yaşanan gebelik süreci ameliyat öncesi var olan sorunların (cilt fazlalıkları, karın kaslarında gevşeklik gibi) tekrarlamasına sebep olabileceğidir.

bottom of page