top of page
k_vucut-estetigi-61909.png

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti genellikle hormonal bozukluklara bağlı gelişen erkekte kadın tipi meme gelişmesi durumudur. Bebeklik, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde oluşması normaldir, sıklıkla kendiliğinden iyileşir. Bu dönemlerin haricinde ortaya çıkan jinekomastilerde ise ek araştırmalar gerekebilir. Kullanılan bazı ilaçlar, bazı kanser tipleri veya Sistemik hastalıklar da jinekomasti gelişimine neden olabilmektedir.

Bunlara ek olarak fazla kilo almaya bağlı ortaya çıkan tabloya da yalancı jinekomasti denilir. Gerçek jinekomasti ile ilgisi olmayan bu durum da günümüzde çok sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Jinekomasti ameliyatı nedir?

Jinekomasti ameliyatı, mevcut meme büyümesine neden olan sorunun düzeltilmesi sonrasında memeye tekrar eski şeklini kazandırmak için yapılan ameliyattır. Mevcut jinekomastinin tipi yapılacak işlemde büyük önem arz etmektedir.

 

Jinekomasti ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Jinekomasti şikayeti ile başvuran hastaların tamamı ilk olarak bir Endokrinoloji uzmanı tarafından, hormonal bozukluklar açısından değerlendirilmelidir. Hormonal sorun var ise tedavisi yapılır, hormonal düzensizliği olmayan hastalar cerrahi için uygun adaylardır.

 

Ameliyata karar vermek

Uygulanacak cerrahi girişim ister fonksiyonel isterse kozmetik amaçlı olsun plastik cerrahınızın seçimi çok önemlidir. Hasta aynı zamanda ameliyat öncesi ve sonrası plastik cerrahının uyarılarına titizlikle uymalıdır.

Ameliyat öncesi muayenede mevcut cilt fazlalıkları ve meme-yağ durumuna bakılacak ve isteklerinizle yönelik sorular sorulacaktır. Plastik cerrahınız size uygulanacağı jinekomasti ameliyatı hakkındaki beklentisinin ne olduğunu açıklayacak ve tıbbi özgeçmişinizi sorgulayacaktır. Yaşınız, cildinizin yapısı, ırk özellikleriniz ve alışkanlıklarınız (diyet, sigara kullanımı) önemli faktörler olacaktır. Dahası, bu ilk muayenede başarılı bir sonuç için sizinle plastik cerrahınız arasında dürüstlüğe dayalı bir bilgi alış verişi sağlanacaktır.

Size uygulanacak girişim planlandıktan sonra cerrahınız size anestezi, hastane ve ameliyatın bütçesi konusunda bilgi verecek, ameliyatın risklerini anlatacaktır.

 

Ameliyat öncesi

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, jinekomasti ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde sigarayı kesmek, son 1 hafta da aspirin ve benzeri kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve bitkisel ürünleri kullanmayı bırakmanız gerekmektedir.

 

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Jinekomasti ameliyatı mevcut memedeki sorunlara bağlı olarak farklı yöntemler uygulanabilir. Liposuction – yağ emme – yöntemi ile yağlı dokudan zengin memeleri bir dereceye kadar küçültmek mümkündür. Eğer meme içeriği yağdan çok meme bezlerinden oluşuyor ise liposuction yetersiz kalabilir ve bu durumda da meme başı çevresinde küçük bir kesi yapılarak mevcut doku fazlalıklarının çıkartılması sağlanır. Bazı çok büyük memelerde deri fazlalığı da olmaktadır ve bu durumlarda izli ameliyatlar yapılması gerekebilmektedir.

Ameliyat süresi yapılacak işleme göre değişebilmekle birlikte ortalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında meme üzerinde baskılı bir pansuman (bandaj veya korse olabilir) olacaktır. Gerekli görülen durumlarda ameliyat alanına dren yerleştirilebilir.

 

Ameliyat sonrası

Ameliyat günü ya da ertesi günü evinize dönebilirsiniz, iş hayatınıza üç dört gün içinde dönebilir, birkaç hafta içinde spora başlayabilirsiniz.

bottom of page