top of page
dudakestetigi.png

Dolgu uygulaması nedir?

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan yüzdeki yumuşak doku kayıpları veya yumuşak dokuların yer çekimine bağlı aşağı yönde yer değiştirmesine bağlı oluşan sorunların çözüm yollarından biri de dolgu uygulamalarıdır. Mevcut sorunların sınırlı alanlarda olduğu durumlarda hazır dolgular muayenehane ortamında hızlı bir şekilde pratik bir şekilde kullanılabilir. Yüz bölgesinde geniş bir alanda yüksek miktarda hacim kaybı var ise kişinin kendisinden alınan yağlar da yüz bölgesinde başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Hazır dolgular içerisinde en sık kullanılanlar “hyaluronik asit” içeren dolgulardır. Kalıcılık süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişir.

 

Hyaluronik asit uygulamalarının avantajları nelerdir?

Muayenehane ortamında, krem ile uyuşturma sonrasında ağrısız bir şekilde hızlıca uygulanabilmektedir. Uygulama sonrasında çok şişliğe sebep olmamaları nedeni ile hastaların günlük yaşantısında aksaklıklara da neden olmaz. Hyaluronik asit dolgular her ne kadar yabancı isim olsalar da alerji riskler çok düşüktür. Özellikle güvenilir markalar tercih edilerek bu risk en az indirilebilir.

 

Dolgu uygulamaları nerelere yapılabilir?

  • Burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler (Nazolabial)

  • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (Marionette)

  • Dudak üstündeki mimik çizgileri (Perioral çizgiler)

  • Derin sivilce ve yara izlerinin doldurulması

  • Dudak dolgunlaştırma

  • Elmacık kemiği belirginleştirme ve yanak bölgesi

  • Cilt nemlendirme

 

Dolgu uygulaması nasıl yapılır?

Dolgu uygulamaları öncesinde lokal anestezi kremleri sürülerek 15-20 dakika beklenerek bölgenin uyuşması sağlanır. Uygulama ise 5-10 dakika arası sürmektedir. Günümüzde içerisinde uyuşturma etkisi olan maddeler olan dolgular da mevcuttur. Bu dolgular daha az ağrılı olup, herhangi bir uyuşturma yapılmadan da uygulanabilmektedir. Dolgu uygulamalarından hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama bölgesinde ağrı oluşmaz, birkaç gün süren çok hafif şişlik ve kızarıklık oluşabilir.

 

Dolgu uygulaması ne kadar süre etkilidir?

Geçici dolguların etkisi uygulamasının ömrü 6 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre değişmektedir.

bottom of page