top of page
Depositphotos_139872064_l-2015.jpg

Dövme silme nedir?

Zamanında severek yaptırdığınız ancak artık istemediğiniz kalıcı dövmelerden kurtulmak mümkün. İster sadece siyah renk olsun isterse de renkli dövmeler olsun, Q switched Nd:Yag lazer ile dövmeler silinebilmektedir.

Dövme silme işlemininde kullanılan teknik ve boyanın kalitesi, dövme silme işleminin başarısını belirgin şekilde etkilemektedir. Dövme yapılırken boyaların aynı derinlikte yapılmaması, tedaviyi zorlaştıracaktır. Benzer şekilde kötü kalite boya kullanılan dövmeler de tedaviye dirençli olabilmektedir.

 

Dövme nasıl silinir?

Uygulama öncesinde alana topikal anestezi için krem uygulanır ve bir miktar uyuşma sağlanır. Sonrasında uygun ayarlarda yapılan lazer atışları ile mevcut boya pigmentlerinin patlatılması sağlanır. Patlatılarak küçük parçalara ayrılan pigmentler zaman içerisinde vücut tarafından bölgeden temizlenerek atılır.

 

Dövme silme uygulaması ve sonrası

Uygulama süresi mevcut dövmenin ebatlarına göre değişmektedir. Uygulama esnasında pigmentlerin patlaması esnasında oluşan çok şiddetli olmayan bir ağrı hissedebilirsiniz. Lazer atışlarının yapılmasından 1-2 dakika sonra atış yapılan lekenin rengi mora yakın bir renk alacak şekilde koyulaşır. İşlem sonrasında, bölgede 1 gün süreli pansuman olacaktır. Bu koyuluk 2-3 hafta içerisinde bir kabuk gibi soyularak dökülür ve altında taze pembe bir cilt çıkar. Uygulama sonrasında bölgeyi güneşten korumak önemlidir.

Ciltteki pembelik geçtikten sonra tedaviden ne kadar fayda görüldüğü ortaya çıkacaktır. Bazı dövmeler tedaviye dirençli olup ek tedavi seansları gerekebileceği unutulmamalıdır.

bottom of page